קריאה בקלפי טארוט עם מומחים בתחום דרך הטלפון, לפרטים חייגו 1901-729-763

או שלחו הודעה בוואצפ:

050-916-3975

קלף מספר 8 – קלף הצדק

קלף הצדק הוא הקלף השמיני בסדרת הארקנה הגדולה בקלפי הטארוט. הדמות המופיעה בקלף הצדק היא סמל נפוץ בחברה של ימינו. בארצות הברית ואירופה, דמות של אישה האוחזת בידה הימנית חרב ובידה השמאלית מאזניים היא סמל לצדק והיא מייצגת את המערכת המשפטית. ניתן לראות זאת בפסלים של בתי משפט, מכתבים וכדומה. בשונה מבדרך-כלל, בטארוט, הדמות מופיעה ללא עיניים מכוסות. לעיניים מכוסות שני פרשנויות – זה יכול להעיד על משפט אובייקטיבי – שהשופט שופט בלי אינטרס, בלי השקפות עולם, בלי דעות אישיות אלא נטו מתוך אובייקטיביות ומקצועיות, אך זה גם יכול להעיד על מערכת משפטית עיוורת.

 

מערכת המשפט היא כמובן מרכיב חשוב בחיינו, היא מפקחת על השלטון. אילו שאיורים מסוג זה אינם באים לסמל בהכרח מערכת משפט או צדק משפטי, אלא הם באים לייצג את המושג צדק בכללי. בימי הביניים, הצדק היה אחד מארבעת המידות הטובות – כללי המוסר עליהם הייתה מבוססת החברה. מתוך המידות, שלוש מוצגות במפורש בקלפי הטארוט – הכח, המזג והצדק.

 

אפשר לראות את המאזניים כסמל המייצג שוויון – כולם שווים בפני החוק – מידת הצדק שווה בפני כולם, ואילו החרב מייצגת את הענישה – מי שחוטא יענש. החרב מופיעה ביד ימין – היד החזקה והכוחנית, ואילו המאזניים מופיעים ביד שמאל – היד החלשה והרכה יותר. החרב שהדמות אוחזת בה בקלפי הטארוט, יכולה לבטא גם את האשמה הדתית שאופיינית לנצרות. כאשר חוטאים האל זועם ומעניש בעונשים. לכן, החרב יכולה לייצג רגשות אשם של האדם החוטא.

 

הקשיחות בקלף מתבטאת גם בדמות המוצגת על הקלף. דמות הצדק מייצגת מסגרת קשיחה, אובייקטיבית ויציבה שעומדת מאחוריה – הבאה לידי יצוג על ידי המשענת הקשיחה שמאחוריה. עומד מאחוריה גוף מסודר ויציב – בלתי ניתן לערעור. דמות הצדק שומרת על המבנה המסודר של המסגרת בה היא נמצאת, לא סוטה לשום כיוון. נשארת במקום. פועלת בדיוק לפי הנוהל.

 

באמצע הכובע שלה, יש עיגול צהוב המדמה “עין שלישית” – ראייה חזיונית, אובייקטיבית, נטולת דעות אישיות, ראציונלית. העין השלישית באה לייצג ראיה חיצונית שאינה תלויה בבני האדם ובדעותיהם, אלא במשהו חיצוני – לא אנושי, ששופט בשם האדם. במילים אחרות השופט אינו דמות אדם, אלא תפקיד, השופט לא מייצג את אישיותו – אלא את המקצוע שלו, והוא עושה זאת בצורה אובייקטיבית.