קוראים בקלפי טארוט גם דרך הטלפון לפרטים חייגו 1901-729-763

או שלחו הודעה בוואצפ:

050-916-3975

קלף מספר 4 – קלף הקיסר

קלף הקיסר בטארוט הינו הקלף הרביעי בסדרת הארקנה הגדולה בקלפי הטארוט. מבין הקלפים הראשונים בסדרה, אפשר לראות באופן מובהק שזהו הקלף המשלים של קלף הקיסרית. אלו שני קלפים שנמצאים אחד אחרי השני, ומייצגים שוויון – דמות נקבית וזכרית באותו המעמד – קיסר וקיסרית. בנוסף לכך, גם הסמלים המופיעים על הקלפים, הבגדים והרקע – גם הם זהים.

 

הקיסר והקיסרית שניהם יושבים על הכס, לבושים בבגדים זהים, מחזיקים בידם שרביט ולראשם מגבעת, אך אילו הקיסר, יושב בצורה שונה מהקיסרית. הוא יושב רגל על רגל, נראה נינוח, אולי אף משחרר יותר מדי. יש אפילו משהו מעט מזלזל או מקל ראש בצורה ישיבתו של המלך. הוא אפילו מניח את רגלו על סמל הפיניקס – מה שעוד יותר מחזק את הזלזול – זלזול בתפקיד, בממלכה, במעמד. אולי מצביע על חוסר אכפתיות מסוימת. בנוסף לכך, יש ניגודיות מסוימת בין הקיסר לקיסרית. הקיסרית מסתכלת שמאלה, והקיסר מסתכל ימינה. כל גופו מכוון ימינה. זה יכול להעיד על כך שהוא לא יכול להסתכל ישר אל תוך הדברים, אלא מסובב את ראשו. לא רוצה לראות. הוא אוחז בחגורתו, מה שיכול להעיד על התפארות ברכוש ובזהב שיש לו. נראה עלפי הבעת פניו שהוא לא באמת יודע מה לעשות, הוא דיי אבוד.

 

ניתן לראות את זה מנקודת מבט אחרת. יכול להיות שקלפי הטארוט לא באו באמת לייצג גבר ואישה, אלא לנסות להראות לנו תכונות אופי אחרות, או שוני מסוים. ואכן, בין קלף הקיסר בטארוט לקלף הקיסרית בטארוט יש ניגודים ושוני כאלה ואחרים. יכול להיות שיש כאן ניסיון להציג שני קטבים של נשיות וגבריות, שביחד, הם משלימים אחד את השני – מה שיכול להיות כמשל לשני הצדדים שקיימים אצל כולנו. לא בהכרח שהקלפים באים לייצג מגדר ביולוגי כפשוטו – אלא מרכיבים באישיות.

 

חשיבה מסוג זה, אינה מקובלת בדתות המונותאיסטיות. הדתות המונותאיסטיות אינן רואות שוויון בין הנשים לגברים כלל וכלל, יש בדתות המונותאיסטיות הבחנה מאוד ברורה בין נשמת גבר ונשמתה של אישה. החשיבה המערבית לפיה לכל אדם יש צד גברי וצד נשי, התפתחו בשלב הרבה יותר מאוחר בהיסטוריה. עד אז – לא היה שוויון בין האישה לגבר, ולכן, אין זה סביר. לעומת זאת, במזרח הרחוק, הערכיות וההיפוכים אינה מוחלטת. למשל, בתרבות הסינית, שני הצדדים של האדם מוצגים על-ידי הסמל של יין ויאנג – החלק הגברי והחלק השני של האדם. אף אחד מהם לא בא לייצג ספציפית צד מסוים, אך שני הצדדים הכרחיים על מנת להראות ניגודיות. המשמעות של אחד מהם אינה קיימת לולא הקיום של ההיפוך.